3. – 5. ročník ZŠ

Jiří Jelínek podle filmu Karla Zemana: CESTA DO PRAVĚKU

Dobrodružný příběh. Dnes už klasika mezi klasiky spjatá se zlínskými ateliéry. Právě tam vnuknul život pravěkým zvířatům geniální Karel Zeman. Divadelní nastudování je svéráznou poctou Karlu Zemanovi  –  jeho imaginaci, jeho mamutům, létajícím archeopteryxům, tyranosaurům a…. a… a… A dětskému dobrodružství a odvaze.

Scénář a režie: Jiří Jelínek

MĚSTSKÉ DIVADLO ZLÍN

od 8 let

50 minut

60 Kč

 


 

Josef Kainar: ZLATOVLÁSKA

Ruku na srdce – kdo z nás si dnes udělá čas na to sednout si a zasnít se. Snění jakoby v dnešní uspěchané době nebylo žádoucí, přestože je součástí rozvoje lidské osobnosti. Ve škole nám říkávali, že v dobré pohádce zvítězí dobro nad zlem, ale zapomněli dodat, že důležitou součástí pohádky je naděje. Naděje a víra v to, že budu-li se snažit být lepší, bude se lepšit svět okolo nás.

Hrají: M. Glosová, Z. Klusák, R. Urban, J. Ferencová, Z. Hrabal ad.

Režie: Karel Szuska

TĚŠÍNSKÉ DIVADLO ČESKÝ TĚŠÍN

od 8 let

90 minut

90 Kč

 


 

Radek Malý – Vít Peřina – Michaela Homolová a kolektiv: ČECHY LEŽÍ U MOŘE

Zavřete oči… Slyšíte, jak šumí? Nadechněte se té vůně. Zašeptejte: Čechy leží u moře.

Těmito verši končí kniha Moře slané vody výtečného českého básníka Radka Malého. Představte si tu možnost: tak jako před milióny let se Čechy opět ocitly pod mořskou hladinou. Letitý sen současných českých suchozemců – mít moře – se konečně naplnil. A voda, zvláště ta mořská, s sebou přináší spoustu příběhů. Potopené koráby plné pokladů, strašidelně velké zuby dravých ryb, ohromující mořské bouře, útoky pirátských lodí či třeba jen láhev, ve které je ukrytý prosebný vzkaz trosečníkův…

Hrají: B. Kubátová, T. Bělohlávek, F. Homola, A. Kubišta

Režie: Michaela Homolová

NAIVNÍ DIVADLO LIBEREC

45 minut

od 7 let

70 Kč

komorní představení – na jevišti za oponou

 


 

LiStOVáNí: LICHOŽROUTI (Pavel Šrut a Galina Miklínová)

Možná i vám se včera nebo právě v této chvíli ztratila ponožka. Kdo za to může? Lichožrout! Záhadný tvor, který žere ponožky a z párů dělá licháče. Jejich tajemný svět zrcadlí napínavý a vtipný příběh jedné lichožroutí rodinky, starého mládence pana Vavřince a malého nešiky lichožrouta Hihlíka.

Účinkují: P. Oubram, T. Drápela, V. Hollá

od 9 let

45 minut

60 Kč

 


 

Antoine de Sant-Exupéry: MALÝ PRINC

„Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné“ – takové je poselství, které tímto svým dílem sděluje čtenářům francouzský spisovatel a humanista Saint-Exupéry. Filosofický příběh pro vnímavé děti i dospělé vznikl v roce 1944. Pohádku – podobenství mnozí i dnes pokládají za svou osobní bibli. Pro bezelstnou hravost i spontánní fantazii příběhu bývá tato kultovní knížka často uváděná i scénicky. Zaujmout diváky a oslovit je Saint-Exupéryho poselstvím se zřejmě podařilo i této inscenaci, která se hraje před neustále vyprodaným hledištěm.

Hrají: V. Čapek, F. Rotter/J. Černínová, H. Dvořáková, M. Potůček, R. Sasínek, Z. Ševčík ad.

Režie: Zdeněk Černín

DIVADLO RADOST BRNO

od 9 let

60 minut

70 Kč

 


Tomáš Jarkovský – Jakub Vašíček – Jiří Vyšohlíd a kol.: O BÍLÉ LANI

„Jsem důlek čisté svěží vody a postýlka hvězd stříbrná, napít se plaché laně chodí za horkých nocí z mého dna…“ (Jan Skácel)

Královskému páru se narodila dcerka, dali jí jméno Jitřenka. Byla hodná, hezká a rodičům by mohla dělat jen samou radost, kdyby se však nad ní nevznášela zvláštní hrozba. Do jejích šestnácti let na ní nesmí dopadnout jediný paprsek slunečního světla, jinak…A tak dal král vystavět zámek bez oken a dveří rozhodnut, že Jitřenku před paprsky uchrání. Jenomže beze světla se žít nedá…

Hrají: P. Cicáková, J. Popela, J. Vyšohlíd, L. Smadiš, M. Hajn, M. Žďárský, P. Lustyková, J. Vaňousová ad.

Režie: Jakub Vašíček

DIVADLO DRAK HRADEC KRÁLOVÉ

od 8 let

50 minut

70 Kč

 


 

Jiří Barta – Anna Vášová: NA PŮDĚ ANEB KDO MÁ DNESKA NAROZENINY

Kouzelný příběh ze zaprášené půdy, kde odložené hračky svedou nelítostný boj se Strážcem času, Divadelní přepis celovečerního animovaného filmu oceněného Českým lvem.

Téměř každý má nějakou zkušenost s dětskou představivostí a fantazií: stará kamna se snadno promění v parní lokomotivu, která za sebou táhne vagóny z kufrů a krabic. Bílé skříně mohou být zasněženými horskými masivy, ve kterých pramení dravé horské řeky z ložního prádla a vysoko nad nimi se vznášejí tlusté polštáře – bílé mraky.

Prostředí, kde si můžeme takto „hrát“, najdeme na mnoha místech – doma, v zahradě, na dvorku a nebo třeba i na půdě, která ještě často bývá naplněna vyřazeným nábytkem a různým harampádím. Půda, tajemné místo rodného domu, místo dětských vzpomínek, kde dávno odložené a zapomenuté „krámy“ odpočívají v zaprášených kufrech, bedničkách a krabicích, se stalo námětem k napínavému, ale i humornému příběhu plzeňského divadla Alfa.

Hrají: B. Josephová Luňáková, L Válková Lupínková, B. Holý, R. Kroupar, M. J. Hartmannová, M. Mrázková, M. „Sádlo“ Bartůšek

Režie: Jiří Barta j.h.

DIVADLO ALFA PLZEŇ

od 8 let

60 minut

70 Kč

 


♫ Vladimíra Šolcová: ZA NAŠEMA HOMNAMA

Hanácký soubor písní a tanců Klas z Kralic na Hané slaví 45. „narozeniny“.  Z původních osmi tanečních párů vyrostl v Kralicích na Hané soubor, kterému se dostalo mnoha ocenění a který hanáckou písničkou a tancem přináší radost nejen divákům po celé České republice, ale i v zahraničí. V roce 1976 byl navíc založen dětský soubor Klásek, který vznikl z potřeby pěstovat v dětech lásku k lidovým tradicím. A protože dětí v Klásku přibývalo, rozdělil se v roce 1988 na dvě sekce: Klásek pro starší a Kláseček pro mladší děti. Narozeniny se sluší oslavit. V divadle a pro diváky, pro které soubory Klas a Klásek připravily pestrý komponovaný pořad z hanáckých písní a tanců.

HANÁCKÝ SOUBOR PÍSNÍ A TANCŮ KLAS KRALICE NA HANÉ

od 10 let

60 minut

50 Kč

 


 

♫ PÍSNIČKY A JEJICH ÚKOLY

Jaké jsou úkoly a povinnosti písniček?  Například ukolébavka má za úkol uspat děťátko, svatební pochod zase musí navodit slavnostní atmosféru a rokenrol nás pro změnu vyzývá k tanci. Samozřejmě, že úkolů písniček je ještě mnohem víc, a právě o nich si bude skupina MARBO s dětmi v novém hudebním pořadu povídat. Děti však nebudou pouhými pasivními posluchači, ale aktivními účastníky koncertu.

MARBO – BOHDAN VRTAL

60 minut

50 Kč