tkplus  APLAUS 2014 – Smích i zamyšlení   

Milana Lasicu, Mariána Labudu, Milana Kňažka, Karla Heřmánka staršího i mladšího, Josefa Cardu, Danu Morávkovou i celý ansámbl Divadla Radka Brzobohatého uvidí v říjnu návštěvníci sedmého ročníku divadelní přehlídky Aplaus 2014. Pořadatelé z marketinkové společnosti TK PLUS a  Městského divadla v Prostějově pozvali na Hanou tento trojlístek divadel: Štúdio L+S Bratislava, Divadlo Radka Brzobohatého Praha a Divadlo Bez zábradlí Praha. Obě pražská divadla budou hosty Aplausu poprvé.

Přehlídku, která si klade za cíl pobavit a představit zajímavou českou a slovenskou divadelní tvorbu, zahájí ve středu 8. října TANČÍRNA Divadla Radka Brzobohatého, ve čtvrtek 16. října zavítá do Prostějova bratislavské Štúdio L+S s inscenací KUMŠT, závěrečným představením bude JISTĚ, PANE PREMIÉRE! Divadla Bez zábradlí.

„Letošní Aplaus nabídne zajímavý pohled na současný svět. Na tvářích diváků určitě nebude chybět úsměv. Úsměv pobavený, ale i zamyšlený – jak je tomu i v našich životech,“ nastínila motto letošního Aplausu ředitelka divadla Jana Maršálková a doplnila: „ Svět kolem nás není jednoduchý a nudný, není jen černý nebo bílý. Je dobře, že je tak proměnlivý a pestrý a stále nás něčím překvapuje.“

Představení Kumšt se lehce vymyká z dosavadního záměru uvádět v Aplausu představení nová, nebo alespoň „zánovní“. „Štúdio L+S hraje Kumšt s úspěchem již sedmnáct let. Je to představení o umění žít, ale i neschopnosti žít. A také o údělu žít bolestně. Je to zkrátka hra o životě. Ale také o obrazu. A obrazy přece časem získávají na hodnotě,“ zdůvodnil motivaci výběru šéf TK PLUS Miroslav Černošek s tím, že hodnotu představení umocňují také excelentní výkony všech tří účinkujících.

Nedílnou součástí Aplausu je divácká anketa, která umožňuje publiku vyjádřit se prostřednictvím hlasovacích lístků k úrovni zhlédnutých představení. Loňské vavříny vítězů si odvezlo Divadlo v Dlouhé Praha. Jeho Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách přivedlo prostějovské publikum doslova do varu. Prostějov se zcela oddal tomuto divadelnímu fast foodu a závěrečné ovace nebraly konce.

Loňský ročník připomene také tradiční výstava fotografií Františka Poláčka v divadelním foyer.

Veškeré propagační materiály Aplausu vytvořil stejně jako v minulých letech akademický malíř Boris Jirků.

Část výtěžku z Aplausu připadne opět studentskému Divadlu Point při Gymnáziu Jiřího Wolkera. Šéf TK PLUS Miroslav Černošek již dříve prohlásil: „Podporujeme projekty, které si to zaslouží.“ Správnou volbu potvrzuje divadlo svou činností i svými výsledky. Úspěšnou inscenací Testosteron soubor dobyl například i takou divadelní baštu, jakou je pražský Činoherní klub.

(eze)

Layout 1Program:

středa 8. října 2014 v 19.30 hodin

Hana Gregorová podle Jeana – Clauda Penchenata a Théatre du Campagnol „Le Bal“:

TANČÍRNA

Divadlo Radka Brzobohatého Praha

Světově proslulá divadelní hra Tančírna vznikla téměř před 30 lety v pařížské divadelní společnosti Le Théatre du Campagnol. Tento námět později zpracoval pro svůj slavný film Tančírna známý italský režisér Ettore Scola.

Taneční kavárna – místo, kde se potkávají lidé různého věku i charakteru, aby zapomněli na starosti každodenního života. Z osamělých duší
se stávají páry, z lidí – včera si ještě cizích – partneři nebo milenci. Kolem se řítí dějiny, píše se historie našeho národa, jen v tančírně osamělí tanečníci zůstávají v každé době pořád stejní – se svou touhou, nesmělostí i nesplněným snem.

hrají: Karel Hábl, Jan Révai, Petr Vágner/Ondřej Brzobohatý, Petr Oliva, Michal Roneš, Antonín Hardt, Miroslav Hrabě/Jiří Chvalovský,
Petr Semerád, Vojtěch Hájek, Přemysl Pálek, Hana Gregorová, Vanda Károlyi, Dagmar Čárová, Pavlína Mourková, Vladimíra Striežencová,
Irena Máchová ad.

choreografie: Petr Čadek – Tomáš Slavíček

hudba, výběr hudby: Ondřej Brzobohatý

scéna, kostýmy: Josef Jelínek

režie:  Hana Gregorová

čtvrtek 16. října 2014 v 19 hodin

Yasmina Reza:

KUMŠT

Štúdio L+S Bratislava

To, co začíná jako hádka tří přátel nad „neviditelným“ obrazem, brzy nabývá překvapivých dimenzí. Do absurdity zacházející repliky jsou najednou čím dál konkrétnější. Z debatérů vrstva po vrstvě opadávají konvence, přetvářka, kompromisy. Vystupují naopak jejich lidské vlastnosti a také to, co pečlivě skrývají: nejistota, smutek, bolest i trápení. Všechny roviny sporu se však odehrávají s neodolatelným šarmem i zlomyslným vtipem.

Kumšt díky svému humoru exploduje jako ohňostroj a pestrobarevným světlem ozařuje člověka i jeho problémy z nečekaných úhlů.

hrají:  Milan Lasica, Milan Kňažko, Marián Labuda

režie: Martin Porubjak

čtvrtek 23. října 2014 v 19 hodin

Antony Jay, Jonathan Lynn:

JISTĚ, PANE PREMIÉRE!

Divadlo Bez zábradlí Praha 

Premiér Jim Hacker a tajemník Sir Humphrey Appleby jsou zpět! Autoři Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére, Antony Jay a Jonathan Lynn, napsali po třiceti letech od vysílání prvních dílů slavného „britcomu“ divadelní komedii. Ve Velké Británii láme od roku 2010 divácké rekordy

a aspiruje na nejúspěšnější hru desetiletí. V satiře ostré jako žiletka, plné vtipných situací, řízných slovních smečů a přívalů nových hlášek jde opět o jedno: o politiku.
Vláda je v krizi a premiér Jim Hacker má problém. Je třeba zachránit před krachem zemi, Evropu, ale především svou pozici. Tajemník kabinetu Sir Humphrey Appleby má plán: Kumranistán. Našla se tam obrovská ložiska ropy a nabízejí možnost půjčky. Budou za to ale něco chtít. Má snad spása nakonec ztroskotat na neslušném návrhu ministra zahraničí Kumranistánu? Podaří se Jimu Hackerovi a jeho týmu vyřešit pochybnou situaci a vyhnout se kolapsu?
Původně myšlená instruktáž pro manažery, demonstrující odstrašující chování politiků, si od osmdesátých let získala prostřednictvím televizního vysílání BBC spoustu příznivců. Dokonce mezi politiky. Margaret Thatcherová na motivy seriálu napsala krátký skeč, ve kterém se objevila na Vánoce roku 1984. Seriál třikrát vyhrál ocenění britské televizní akademie BAFTA a v roce 2004 obsadil šesté místo v hlasování o nejlepší britský sitcom všech dob.

hrají: Karel Heřmánek, Dana Morávková, Josef Carda, Karel Heřmánek ml., Petr Pospíchal a Stanislav Zindulka/Ladislav Županič

režie: Karel Heřmánek a Michal Pavlík

aplaus_plakat_2014