15. května 2022

Našim divákům

V lednu 1992 vznikl, po zrušení Městského kulturního střediska, samostatný právní subjekt – Městské divadlo v Prostějově. Kdybychom napočítali divadelní sezóny tohoto nově vzniklého právního subjektu, tradičně koncipované od září do června, ta letošní končící je přesně třicátá. Byla, stejně jako ta předchozí, taková neúplná, nestandardní, dohrávali jsme dluhy z předchozích sezón.

V červnu Vám představíme sezónu 2022/2023, vlastně už v pořadí jedenatřicátou. Po dvou letech můžeme konečně nabídnout tradiční předplatné na celé období, od září do června, pro všechny předplatitelské skupiny, s rezervovanými místy pro věrné abonenty. Právě abonenti byli těmi, kteří Městskému divadlu po celou dlouhou dobu covidového divadelního lockdownu zachovali přízeň. Trpělivě a vstřícně čekali na svá představení, sledovali všechny změny a zůstávali s námi v kontaktu. Věřili, že se dočkají. Udělali jsme pro to maximum, vědomi si závazku vůči abonentům i ostatním divákům jsme hledali všechny možné cesty řešení. A tak jsme 7. května 2022 odehráli poslední odložené představení ještě ze sezóny 2019/2020

Vážení a milí diváci, vážení a milí abonenti,
těžko se hledají slova, kterými bychom s plnou vážností vyjádřili své díky. Děkujeme vám za důvěru v nás vloženou. Děkujeme, že stále přicházíte a svým potleskem a emocemi dáváte našemu úsilí smysl.

Předstupujeme před Vás s nabídkou nové sezóny a klademe si spoustu otázek, na které ve světle současných událostí nenacházíme odpovědi. Bude tahle nová sezóna, zahajující už čtvrtou desítku let činnosti Městského divadla, očekávaným návratem k běžnému režimu? A bude to návrat k zaplněnému hledišti?

Doufáme, že si cestu za divadelním zázrakem najdete. K divadelnímu zázraku vůbec nepotřebujete kouzelníka. Stačí jen trochu kouzel se světly, oponou nebo kulisami. Ale nejdůležitější je dialog mezi jevištěm a hledištěm, ty kusy srdce a duše, které herci na jevišti zanechají a které si diváci mohou odnést domů. Proto nám živé divadlo tak chybělo. Proto je divadlo zázračné a nenahraditelné. Proto je divadlo tak očistné a důležité v našich životech, a to právě v těžších dobách. Nikde jinde nenajdete takovou atmosféru sdílení onoho divadelního zázraku a příležitost k setkání s ostatními naladěnými na společnou notu.

Pokud tomu nevěříte, nezbývá než přijít a zažít to na místě, navíc v budově Národního domu, secesního architektonického skvostu, který je jedinou národní kulturní památkou v našem městě.

Těšíme se na Vás

Jana Maršálková, ředitelka divadla