Pozvánka na setkání pedagogů – organizátorů představení pro školy

Upřímně Vás zveme na tradiční pracovní schůzku, kterou jsme tentokrát připravili
na pátek 28. srpna 2020,

v 10 hodin pro pedagogy mateřských škol a prvního stupně základních škol,

v 11.30 hodin pro pedagogy druhého stupně základních škol, víceletých gymnázií a pro pedagogy středních škol.

Setkání proběhne opět v „divadelní kavárničce“ v promenoáru v přízemí, vstup hlavním vchodem do divadla.

Jean Baptista Poquelin – Moliére: LAKOMEC

Nejslavnější komedie mistra barvitých charakterů a zápletek – Moliéra.

Kam až může vést chorobná závislost na majetku? Může být opravdu smyslem života jen jeho hromadění? Takových Harpagonů, kteří jsou schopni pro peníze udělat cokoli, nechat si zničit přátelské a mnohdy i rodinné vztahy, potkáváme dodnes spousty. V komedii plné úsměvných zápletek a nedorozumění se jim můžeme s klidem zasmát a prožít zadostiučinění, které nám v reálném světě mnohdy přáno není.

Hrají: Milan Enčev, Jan Rosák/Lukáš Burian, Dagmar Čárová/Lucie Kožinová, Alžběta Fišerová, Denisa Nesvačilová/Barbora Kepková, Marek Helma, Daniel Ondráček ad.

Režie: Lukáš Burian

DIVADLO RADKA BRZOBOHATÉHO PRAHA

23., 24., příp. i 25. září / od 13 let / 105 minut / 100 Kč

(www představení)

Sue Townsendová: TAJNÝ DENÍK ADRIANA MOLEA

Kultovka všech současných, bývalých i budoucích teenagerů

Jeden z nejslavnějších puberťáků světové literatury Adrian Mole to vůbec nemá jednoduché. K problémům s pletí se přidává rozpadající se manželství rodičů, nepochopení jeho intelektuálních sklonů a – navrch k tomu všemu – i trable s láskou. Deník, jemuž Adrian svěřuje všecky své starosti i radosti, je zábavnou, ale vůbec ne povrchní sondou do duše teenagera.

Úprava a režie: Václav Klemens

Hrají: Marian Mazur, Richard Liberda, Lenka Pokorná Macharáčková, Vladimíra Philippová Krakovková, Karolína Hýsková, Karel Růžička ad.

DIVADLO LOUTEK OSTRAVA

7., příp. i 6. října / od 12 let / 75 minut bez přestávky / 100 Kč

(www představení)

Pavel Trtílek: LIKE SHAKESPEARE

Doba alžbětinského divadla

Středobodem celé hry je jeden z nejvýznamnějších dramatiků světového divadla William Shakespeare. Prostřednictvím vyprávění samotného Shakespeara se divák dozví mnohé o jeho soukromém životě, o pozadí vzniku jeho nejslavnějších divadelních her, ale i o životě v době renesanční Anglie.

Ve hře se objeví i Shakespearova herecká skupina, jejímž prostřednictvím bude divákům předveden průřez Shakespearovým dílem. Setkáme se tak například s Richardem III., Hamletem, Jagem nebo Kateřinou ze Zkrocení zlé ženy a s mnoha dalšími divadelními postavami. Představení přibližuje poutavým a atraktivním způsobem tohoto velikána světového divadla a demonstruje nadčasovost a aktuálnost jeho díla.

Hrají: Petr Bláha/Tomáš Milostný, Petr Halberstadt, Jakub Šafránek/Vojtěch Blahuta, Ondřej Dvořák/ Viktor Harangi

Režie: Petr Halberstadt

STAGEARTCZ BRNO

16. prosince / od 16 let / 90 minut / 100 Kč

(www představení)

Antonín Zhoř: KULHAVÝ ŠERMÍŘ

Divadelní (auto)biografie malíře Jaroslava Čermáka.

Mohla by to být učebnice dějin 19. století, ale bude to 19. století v monumentálních romantických plátnech. Začalo to v Praze roku 1848. Pak už čas ani místo nehrají roli. Kulhavé noze navzdory, všude tam, kde se bojovalo za svobodu a především všude tam, kde se ocitla Hyppolita Gallaitová. „Byl jsem ve Francii spoutané diktaturou, byl jsem v Černé Hoře ve válce s Turkem a jel bych i do severní Sýrie. Jako malíř, který o tom vydá svědectví, jako člověk, kterého se to dotýká“.

Hrají: Alex Texel, Monika Okurková, Matěj Zihořík, Táňa Hlostová, Marie Nešporová ad.

Režie: Matěj T. Růžička

DIVADLO POLÁRKA BRNO

3., příp. i 4. února / od 12 let / 110 minut s přestávkou / 100 Kč

(www představení)

Peter Shaffer: AMADEUS

Ať už k tomu přispěl nebo nepřispěl stejnojmenný Oscarový film Miloše Formana z roku 1984, snad žádný jiný příběh posledních třiceti dekád nedosáhl u divadelního publika takové popularity jako právě Amadeus britského dramatika Sira Petera Shaffera. Jeho Amadeus je na první pohled příběhem dvou skladatelů konce 18. století. Zachycuje věčně se opakující střet talentovaných a jedinečných osobností s malostí okolí, ale snad ještě víc zajímá autora hry úděl lidské průměrnosti. Salieri je jedním z nás, jedním z většiny, která na hvězdný vrchol božského nadání a slávy nikdy nedosáhne. Salieri je sice průměrný skladatel, ale je obdařen mimořádným nadáním vnímat hudbu, poznat její kvality dříve než jeho současníci. On první si uvědomuje Mozartovu velikost a umí rozpoznat, jak vysoce mladší konkurent převyšuje jeho samotného. Prostřednictvím této hry můžeme nahlédnout do života jednoho z nejgeniálnějších umělců všech dob a být u toho, jak vzniká jeho dílo.

Hrají: Matěj Kašík, Vít Hofmann, Ladislava Jančíková, Petr Komínek, Jan Kroneisl, Jan Hönig, Olga Kaštická, Adam Joura ad.

Úprava a režie: Michal Zetel

DIVADLO ŠUMPERK

3. března / od 16 let / 175 minut / 110 Kč / pouze jedno představení

(www představení)

Dale Wasserman: PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM

Aby se vyhnul vězení, zvolil psychiatrickou léčebnu. Ale možná udělal tu největší chybu svého života…

Strhující příběh o souboji mezi manipulativní zdravotní sestrou a jejím nedobrovolným pacientem.

Dramatizace stejnojmenného bestselleru Kena Keseyho posbírala spoustu cen, včetně ceny Newyorské kritiky a Tony Award, a hraje se s úspěchem po celém světě. Slávu Přeletu nad kukaččím hnízdem pak dovršila filmová adaptace Miloše Formana, která získala pět Oscarů.

Hrají: Miroslav Hrabě / Lukáš Burian, Romana Goščíková / Anna Kulovaná, Milan Enčev, Petr Klimeš, Lukáš Malínek, Marek Helma, Martin Šnajdr / Jindřich Žampa ad.

Režie: Lukáš Burian

DIVADLO RADKA BRZOBOHATÉHO PRAHA

8., příp. i 9. března / od 16 let / 150 minut / 110 Kč

(www představení)