SKUPINA 5P

Daniel Doubt: VZKŘÍŠENÍ

Dramatizace povídek neznámého autora

Namísto anotace: … je to špičková inscenace; nejlepší, s jakou Dejvičtí přišli od (rovněž Vajdičkova) Racka. Virtuózně napsaná hra s paradoxy, ve které se vše a všechno několikrát převrátí ve svůj opak, okázale bizarní zápletky, nenápadně přesná režie, virtuózní herectví. Mimořádně zábavné rozdávání karet v první polovině, nenásilné naťukávání vážnějších témat po přestávce. Hraje se o Lásce i o existenci Boha, v závěru už vlastně docela vážně, a vůbec to nebolí. Jako bonus spousta odkazů na Čechova i Woody Allena, kteří tu plní roli jakýchsi kmotrů. Sázka na jistotu, samozřejmě, jenže málo platné – na srovnatelně suverénně napsané a zahrané divadlo dnes v Česku narazíte jen stěží. Virtuozita v sobě sice nese nebezpečí do sebe zahleděné samoúčelnosti, ale stejně: je radost sledovat někoho, kdo to prostě umí.

Vladimír Mikulka, nadivadlo.blogspot.cz

Hrají: J. Holcová, M. Issová, Z. Žádníková, H. Čermák, M. Hádek/V. Polívka, V. Neužil, P. Šimčík, I. Trojan

Režie: Michal Vajdička

DEJVICKÉ DIVADLO PRAHA

 


 

William Shakespeare:  RICHARD III.

(kabaret o bezmoci mocných)

„Ve válce červených a bílých růží jsem já ta černá.“
Příběh z období války růží, ve kterém se téměř každý York či Lancaster jmenuje Richard nebo Edward, padouch se chechtá a opravdu nezná bratra, královny šílí žalem a cely v Toweru praskají ve švech. Proslulá Shakespearova hra jako kabaret o bezmoci mocných, a to bez soucitu, bez blankversu, zato s hrbem rostoucím jak houba po dešti. Pavlína Štorková v titulní roli mrzkého padoucha s neodolatelným cynickým humorem, Jan Sklenář, Hynek Pech, Filip Richtermoc a Lubor Novotný jako anglické královny!

Hrají: P. Štorková, J. Sklenář, H. Pech, F. Richtermoc, L. Novotný, T. Lněnička, ad.

Režie: David Drábek

KLICPEROVO DIVADLO HRADEC KRÁLOVÉ

 


 

Ladislav Fuks: SPALOVAČ MRTVOL

Není zapálenějšího zaměstnance krematoria, než je pan Kopfrkingl. Není příkladnějšího otce a manžela, než je pan Kopfrkingl. Je to abstinent a nekuřák, zkrátka slušný občan. Tak si snad zaslouží špetku toho uznání, ne? Fuksův temně groteskní příběh z doby nastupujícího nacismu sleduje zhoubnou proměnu malého člověka, kterého konečně začal někdo brát vážně. Proslavil jej skvělý film Juraje Herze s geniálním Rudolfem Hrušínským, ovšem varovně vyznívá i padesát let poté. Protože stále platí, že velikášství může snadno zlomit vaz, není-li páteř dost pevná. V roli pana Kopfrkingla exceluje Norbert Lichý, který byl za tuto úlohu navržen na Cenu Thálie 2016.

Hrají: N. Lichý, M. Čapková, S. Haváčová, V. Říha, D. Urban, J. Burýšek, M. Haroková, P. Gajdošíková

Režie: Jakub Nvota

DIVADLO PETRA BEZRUČE OSTRAVA

 


 

Matthieu Delaporte – Alexandre de La Patellière: JMÉNO

Vtipná, dojemná i chytrá komedie o mužích, ženách a jejich vztazích. Úspěšný čtyřicátník Vincent očekává narození prvního potomka. Zrovna se dostavil na opulentní večeři, kterou ve svém bytě pořádají jeho mladší sestra se švagrem. K ukrácení chvíle poslouží radostný bombový útok na Vincenta v podobě otázek stran jeho otcovství a jména dítěte. Vincent poťouchle zašprýmuje, že dá svému synovi jméno Adolphe, což i po letech vyvolává asociaci s Hitlerem. Nastane mela, chaos, ba hysterická atmosféra. Výměna názorů eskaluje, překvapení stíhá překvapení, z rodinných skříní vypadávají rozliční kostlivci a praní špinavého prádla doprovázejí zpovědi upřímné, až to bolí. Přátelská slezina se stává noční můrou všech zúčastněných.

Hrají: M. Havelka, A. Antalová, V. Skála, V. Matušovová, J. Uličník

Překlad: Petr Christov

Režie: Petr Gazdík

MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO

 


 

Ivan Alexandrovič Gončarov: OBLOMOV

Divadelní přepis známého Gončarovova románu, který dal jméno vlastnosti nebo stavu člověka neschopného činu, utíkajícího se do snu. Pojem „oblomovština“ je dnes známý na celém světě a Oblomov se stal hrdinou z galerie nejslavnějších literárních postav, jakými jsou Hamlet, Don Quijote, Don Juan či Švejk. Jestliže v minulosti byla ústřední postava románu hodnocena převážně negativně, dnes už ji tak jednoznačně nevidíme: citlivý a až dětsky upřímný Oblomov odmítá přijmout pravidla uspěchaného světa, založeného na sobectví a přetvářce, a nechce s ním ani zápasit. Svou vědomou nečinností klade horečné lidské aktivitě znepokojivé otázky po jejím smyslu.

Hrají: M. Isteník, T. Turek, J. Meduna, J. Vondráček, V. Lazorčáková (Cena Thálie 2016 pro herce do 33 let), E. Hacurová.

Režie: Hana Burešová

DIVADLO V DLOUHÉ PRAHA