Leo Birinski: TANEC BLÁZNŮ

Tragikomedie anebo spíše komedie či groteska, jejíž autor s výjimečným tušením a inteligencí zobrazil naše bezprostřední obavy z nevyzpytatelného obra na hliněných nohou.
Titul se po šestadvaceti letech vrátil na jeviště Činoherního klubu – premiéra prvního provedení, rovněž v režii Ladislava Smočka, se pod názvem „Mumraj“ konala v září roku 1991.

Hrají: P. Nárožný, M. Procházková, J. Dulava, P. Kikinčuk, O. Vetchý, D. Černá, V. Šanda, S. Zindulka, P. Meissel, L. Žáčková, O. Brancuzský, O. Burian, J. Hájek, V. Kratina ad.

Úprava a režie: Ladislav Smoček

ČINOHERNÍ KLUB PRAHA

 


 

Petr Zelenka: ELEGANCE MOLEKULY

Původní česká hra inspirovaná životem a objevy jednoho z nejvýznamnějších českých přírodovědců profesora Antonína Holého. Otto Wichterle měl svoji slavnou historku o tom, jak na stavebnici Merkur sestrojil přístroj na odstředění prvních kontaktních čoček. Hra Petra Zelenky hledá takový „Merkur“ v životě chemika Antonína Holého.

Příběh o silné vizi, předvídavosti, štěstí a odměně, která přišla příliš pozdě.

Hrají: I. Trojan, V. Khek Kubařová, M. Myšička, P. Šimčík, P. Vršek, Z. Žádníková Volencová, V. Polívka, V. Jiráček, E. Maximová, L. Jelínková

Režie: Petr Zelenka

DEJVICKÉ DIVADLO PRAHA

 


 

Ariel Dorfman: SMRT A DÍVKA

Strhující thriller o minulosti, která nás vždycky dostihne. Jedna z nejdrásavějších dramatických hrdinek moderního jihoamerického dramatu Pauline se náhodou potkává s mužem, o němž je přesvědčena, že je to Ten, který ji kdysi za hluboké totality krutě mučil. Má právo na osobní pomstu? Co je to vyšší spravedlnost? A lze na ni spoléhat? Jak se máme vyrovnat s naší totalitní minulostí a s těmi, co z té totality „zbyli“…?

Hrají: L. Štěpánková (Cena Thálie 2009), T. Dastlík, P. Stach

Překlad: Ota Ornest

Režie: Jiří Svoboda

DIVADLO UNGELT PRAHA

 


 

Sue Townsendová: TAJNÝ DENÍK ADRIANA MOLEA VE VĚKU 13 a 3/4

Hudební retro inscenace podle světového bestselleru. Matka Pauline, otec George a syn Adrian Moleovi. A také jejich babička May s radikálními názory. Na první pohled normální rodinka. A také spolužáci, spolužačky, sousedé a známí. Rok a čtvrt dospívání Adriana Molea, britského puberťáka. Nejtěžší okamžiky v životě, které zažil každý z nás – dětství mizí v dáli, hormony se bouří, rodiče se rozvádějí a navíc ty problémy s pletí…

Hrají: M. Matejka, P. Tesař, J. Pokorná, M. Turková, E. Hacurová, J. Wohanka, J. Meduna, M. Poulová ad.

Úprava a režie: Miroslav Hanuš

DIVADLO V DLOUHÉ PRAHA

Komedie roku na GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích


 

Alois Mrštík, Vilém Mrštík: MARYŠA

Klasické dílo českého dramatu. Tragický příběh nešťastné dívky donucené podlehnout společenskému a rodinnému nátlaku.

Klasika z nejklasičtějších u Bezručů. / My víme, co je pro tebe dobré, dcero naše. / Cesta z nesvobody? / Uvařit kávu. / Hodně hořkou. / Děvčico nešťastná, tys ho otrávila?

Hrají: P. Gajdošíková, D. Urban, V. Říha, N. Lichý, M. Haroková, K. Krejčí ad.

Režie: Janka Ryšánek Schmiedtová

DIVADLO PETRA BEZRUČE OSTRAVA