SKUPINA 5P

Keith Huff: DEŠTIVÉ DNY

Americké drama je hrou o síle přátelství a zároveň kriminálním příběhem. Drsní chlapíci Denny a Joey jsou přáteli od dětství, které oba strávili na chicagském předměstí. Dnes jsou parťáky u chicagské policie. V americké a zároveň světové premiéře této hry hrály mladé policisty světové filmové hvězdy Daniel Craig a Hugh Jackman.

Hrají: Richard Krajčo (Cena Thálie 2012), David Švehlík (nominace na Cenu Thálie 2012)

Překlad: Pavel Dominik

Režie: Janusz Klimsza

DIVADLO UNGELT PRAHA

 


 

Mark Haddon – Simon Stephens: PODIVNÝ PŘÍPAD SE PSEM

Adaptace známého a ceněného románu současného britského autora. Patnáctiletý Christopher je matematický génius, ale také autista, který příliš nerozumí okolnímu světu ani lidem, nerad opouští svůj byt a nesnáší, když se ho někdo dotýká. Během zdánlivě nevinného vyšetřování vraždy sousedčina psa rozkryje docela jinou záhadu, která mu zásadně promluví do života.

Hrají: J. Cina, S. Babčáková, M. Daniel, H. Vagnerová/E. Křenková, P. Vančura, Z. Stavná

Překlad: Jiří Josek

Režie: SKUTR (Martin Kukučka – Lukáš Trpišovský)

DIVADLO KALICH PRAHA

 


 

David Adjmi: MARIE ANTOINETTA

Příběh nejstylovější královny světové historie! Marie Antoinetta žije v lesku Versailles, ve světě nevídaného přepychu a radovánek. Své poddané oslňuje stále novými a dražšími kostýmy s extravagantními parukami. Ale doba se prudce mění a v revolučních časech královna rychle vychází z módy. Rázem je z ní jen rozmařilá neřestnice, obviňovaná ze všech myslitelných zločinů. Jak neztratit hlavu ve zběsilém víru rozbouřené revoluce?  Tragická fraška o dramatických osudech rakouské princezny, která shodou neuvěřitelných historických okolností vešla do dějin jako poslední královna Francie.

Hrají: P. Štorková,  M. Štípková, L. Zahradnická, O. Novák, Jiří Š. Hájek, H. Chmelař, Š. Opršalová, M. Tichý, T. Petřík

Překlad: Dana Hábová

Režie: Daniel Špinar

MĚSTSKÉ DIVADLO KLADNO

 


 

Jan Vodňanský & Petr Skoumal – Jan Borna: S ÚSMĚVY IDIOTŮ

Kabaret s písničkami legendární dvojice Vodňanský & Skoumal, špikovaný hořkovtipnými básničkovými opusy režiséra Jana Borny. Ohlédnutí za textappealovou formou divadla, kterou proslavily malé scény a autorské dvojice šedesátých let. Název „S úsměvy idiotů“ je pak pokornou parafrází slavného titulu dvojice V & S „S úsměvem idiota“. A protože velkou část této divadelní formy tvořila hudba, soubor Divadla v Dlouhé opět předvede, že se v něm skrývají opravdu zdatní muzikanti.

Hrají a zpívají: M. Doležalová, V. Lazorčáková, L. Veliká, F. Cíl, M. Hanuš, Č. Koliáš, J. Meduna, M. Potoček, P. Tesař, T. Turek, M. Veliký ad.

Režie: Jan Borna

DIVADLO V DLOUHÉ PRAHA

 


 

Pavel Khek – Lenka Smrčková: CHAPLIN

Osud Charlese Spencera Chaplina by vydal na několik divadelních her. O jeho čtyřech manželkách by byla slušná tragikomedie. Jeho vztah k nemocné matce zase jímavou a citlivou baladou. Jeho dar najít v každé lidské situaci humor je groteska grotesknější než jeho grotesky filmové. Jeho posedlost filmem si nezadá s Mozartovou vášní k hudbě a jeho konflikt s americkou justicí by byl výsostným politickým divadlem. Chaplinův život jakoby mapoval pohnuté osudy 20. století a člověk si klade otázku „co má dělat umělec v tomto přízemním světě?“, nebo lépe „co má dělat člověk v odlidštěném světě?“

Hrají: M. Ruml, P. Prokeš, L. Matoušková, A. Petráš, S. Milková, P. Mikeska, R. Teprt, P. Bucháček, K. Frydecká, T. Rumlová j.h., D. Teichmannová, M. Dancingerová j.h., N. Horáková j.h.

Režie: Pavel Khek

MĚSTSKÉ DIVADLO MLADÁ BOLESLAV

 


 

Bonus:

Jiří Havelka: POSLEDNÍ TRIK GEORGESE MÉLIÈSE

Inscenace inspirovaná pozoruhodným životním příběhem a dílem průkopníka kinematografie George Mélièse. Kouzelnické triky, které Méliès dokázal jako první neuvěřitelně nápaditým způsobem využít ve filmovém médiu, si dodnes zachovávají svou výtvarnou poezii. A především mají mnoho pokračovatelů. Na Mélièsův svět plný bezbřehé imaginace je dokonce i smrt krátká, neboť celuloid, iluze a fantazie jsou zbraně, které snad mohou i Zubatou porazit.

Hrají: D. Hřebíček, J. Vaňousová, L. Smadiš, J. Popela/R. Vávra ad.

Režie: Jiří Havelka

DIVADLO DRAK HRADEC KRÁLOVÉ