SKUPINA A

Israel Horovitz: DRAHÁ MATHILDA

Mathilda, šarmantní francouzská dáma a její dcera Chloé, učitelka jazyků, žijí v pařížském bytě s výhledem na Lucemburské zahrady. Jejich život se změní v okamžiku, kdy do jejich uzavřeného vesmíru vstoupí Američan Mathias Gold, kterému otec odkázal jedinou věc: právě tento luxusní byt v Paříži. Začíná nevšední herecký koncert s téměř detektivní zápletkou, která nenechá publikum v průběhu celé hry chladným, a divákům se mnohdy objeví v očích slzy, ale s nimi i úsměv na tváři.

Mimořádně úspěšná hra (USA-Broadway, Německo, Francie), která přes svůj vážný námět je plná lidského humoru a porozumění.

Hrají: D. Kolářová, I. Svobodová, L. Veselý

Překlad: Alexander Jerie

Režie: Otakar Kosek

AGENTURA HARLEKÝN PRAHA

 


 

Donald Churchill: CHVILKOVÁ SLABOST

Brilantní komedie o nečekaných zvratech a odhaleních ve vztahu muže a ženy. Audrey a Tony jsou dva roky rozvedeni. Oba už žijí vlastními životy s novými partnery. Stále je však spojují dvě děti a společně prožitých dvacet let manželství. Nyní se setkávají na venkovské chalupě, kterou spolu kdysi sdíleli a která se má nyní prodávat, aby se podělili o nábytek a jiné cennosti.

Hrají: P. Špalková, D. Matásek, S. Černodrinská

Překlad: Blanka Couvreurová a Alexander Jerie

Režie: Petr Hruška

DIVADLO V RYTÍŘSKÉ PRAHA

 


 

Miloš Forman – Jaroslav Papoušek – Ivan Passer: HOŘÍ, MÁ PANENKO!

Nelítostná komedie podle slavného filmu o peripetiích kolem nepovedeného bálu dobrovolných hasičů, kde se naplno projeví lidská bezohlednost, zabedněnost, arogance i prázdné fráze jazyka pochybné moci. Satirický obraz měšťácké společnosti, komunistického režimu, ale především obecnější podobenství o lidském společenství, v němž ti neschopní rozhodují o osudech ostatních. Mravní stav společnosti se tu zrcadlí především v postavách starých lidí, obětí organizačních zmatků, živelných katastrof a hlouposti jejich bližních.

Hrají: Z. Rumpík, P. Dohnal, M. Němec, J. Kalužný, A. Postler, J. Musil, M. Mejzlík, T. Lněnička ad.

Režie: Petr Novotný

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

 


 

Gabriela Preissová: GAZDINA ROBA

Drama o krásné, hrdé švadleně Evě. Eva miluje Mánka, Mánek miluje Evu. Ale nemůže to tak být. Neobyčejný příběh o obyčejném životě. O lásce, kterou svazuje společnost. O lásce, které klademe překážky i my sami.

Hrají: Š. Vykydalová, D. Volný, M. Stalmach, S. Muchová, H. Vaňková, K. Srubková, T. Bartošová, J. Stránský ad.

Režie: Janka Ryšánek Schmiedtová

SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA

 


 

Neil Simon: RANDE S DUCHEM

Spisovatelka Rose, před časem velmi slavná, se po smrti přítele Walshe, rovněž úspěšného spisovatele, stáhla do soukromí. Přestala psát i přednášet a peníze docházejí. Asistentka Arlene se marně snaží probudit Rose z nečinnosti. To se daří jedině Walshovi, přestože je už pár let na onom světě. Rose s ním, vlastně s jeho duchem, dokáže komunikovat a jako jediná ho vidí. Walsh ji přemlouvá, aby začala znovu psát, Rose se tomu brání a hlavně dělá všechno pro to, aby si Walshe zachovala nablízku. To se jí nakonec překvapivým způsobem podaří.

Hrají: E. Holubová j.h., O. Vízner j.h., A. Fixová, J. Vojta, V. Záveský

Překlad: Blanka Křivánková

Režie: Milan Schejbal

DIVADLO ANTONÍNA DVOŘÁKA PŘÍBRAM

 


 

Sébastien Thiéry: ZAČÍNÁME KONČIT  

Populární komedie uznávaného francouzského autora a komika, která výstižně vypráví o vztazích mezi muži a ženami, o plynutí času, strachu ze stárnutí a ošklivosti, o (ne)schopnosti být spolu. Originálně postavený text, jehož hlavní ženská role je svým způsobem dvojrolí – hlavní představitelka ztvárňuje nejen atraktivní zralou ženu, ale zároveň stejnou ženu tak, jak ji vidí její manžel, který je přesvědčený, že jeho manželka v poslední době příliš rychle stárne. Ale možná je za jejich manželským odcizením něco docela jiného…

Hrají: B. Hrzánová, R. Holub, R. Zima, J. Jiskrová/M. Hradská/J. Tesařová

Překlad: Petr Christov

Režie: Lída Engelová

DIVADLO KALICH PRAHA

 


 

Bonus:

Michaela Doleželová – Roman Vencl: KRÁLOVNY

Kde je humor, je i naděje.

Lázeňský pokoj možná nevypadá jako vhodné místo pro komedii, ale opak je pravdou. Tři ženy, které se na něm sejdou, byly v nedávné době vystaveny zlomovým životním okamžikům a teď stojí před nelehkým úkolem – naučit se žít své nové životy. Kromě tohoto faktu však nemají společného vůbec nic. Každá z nich patří k jiné generaci, každá má svůj příběh a každá se musí vyrovnat s odlišnou životní situací. A je to právě humor, který drží člověka nad vodou v těch nejtěžších chvílích a pomáhá mu zdolávat i ty nejhorší překážky.

Hrají: I. Plíhalová, V. Hartlová, V. Fialová

Režie: Roman Vencl, Michaela Doleželová

MORAVSKÉ DIVADLO OLOMOUC