Jiří Hubač – Ivan Hubač: 

HRABĚNKA, ANEB ZÁMEK V ČECHÁCH

Adaptace filmové komedie o síle lidského charakteru, o velikosti a nezdolnosti Člověka v soukolí Velkých dějin. Píše se rok 1958. Na svůj znárodněný zámek, do rodného městečka se přes soudní zákaz vrací hraběnka Elizabeth, nyní domácí dělnice Lansdorfová, aby zde oslavila své 70. narozeniny. Je protivná, urputná, nesnesitelná, dojemná, velkorysá, vtipná, ironická i sebeironická, sarkasticky sžíravá, ale především moudrá, noblesní, s nebývalou schopností nadhledu. Při realizaci plánu jí pomáhají bývalí zaměstnanci, v čele s komorníkem Aloisem, a to i navzdory neustálé hrozbě ze strany režimu.

Hrají: E. Balzerová, D. Novotný, M. Etzler, M. Delišová, M. Novotný/M. Pechlát, R. Trsťan, K. Holánová ad.

Režie: Petr Hruška

DIVADLO PALACE PRAHA

 


 

Božena Němcová: NEUMÍM JINAK NEŽ LÁSKOU

Představení o životě Boženy Němcové s Josefem Němcem plné dramat, vzpoury, souznění i poezie. Byla mučednicí lásky, hořela pro ni, neuměla jinak než žít láskou, ale nepotkala ji. A především byla velkou spisovatelkou, která pozdvihla naši literaturu k výšinám. Uhrančivá tvorbou i životním stylem. Nezkrotitelně svobodná, spanilá duchem i zjevem. A vznešená tragickým údělem svého nedlouhého života.

Hrají: T. Vilhelmová, T. Pavelka, A. Procházka

Režie: Miloš Horanský

VIOLA PRAHA

 


 

Istvan Örkeny: KOČIČÍ HRA

Tragikomedie o stárnutí, lásce, vášni k životu, sesterské blízkosti a hlavně nezdolném optimismu. Erži Orbánová – hubatá, živelná a svérázná hrdinka, prožívá svá každodenní dobrodružství v komunistickém Maďarsku mezi sdíleným bytem v budapešťském činžáku, mňoukáním se sousedkou Myškou a hašteřením ve frontě v mlékárně. Její elegantní a klidná sestra Gizela žije zase už šestnáct let upoutaná na své kolečkové křeslo v Mnichově ve svobodném západním Německu a nezbývá jí než po telefonu a v dopisech často marně usměrňovat sestřiny eskapády.

Hrají: P. Tomicová/J. Smutná, Z. Valchařová ­Poulová, S. Venclovská,

  1. Tvrdík, M. Nováková, P. Výtvarová Krausová, J. Bílek, M. Kleplová, P. M. Cibulka/K. Pešek

Překlad: František Stier, Ida de Vries

Režie: Tereza Karpianus

KLICPEROVO DIVADLO HRADEC KRÁLOVÉ

 


 

Christoph Willibald Gluck: IFIGÉNIE NA TAURIDĚ

Opera Ifigénie na Tauridě zobrazuje dobu před trojskou válkou, kdy král Agamemnon obětuje bohyni Artemis svoji dceru Ifigénii. Nikdo netuší, že k oběti nedojde a že Ifigénie je bohyní přenesena do Tauridy (země Skytů) a zde vykonává funkci kněžky bohyně Artemis. V jejím chrámu na skytském pobřeží dostává Ifigénie rozkaz od Thoa (krále Skytů) obětovat každého cizince vyvrženého na břeh, protože Thoas se na základě věštby obává o svůj život…

Účinkují: K. Jorda-Kramolišová, P. Nôtová, L. Zeman, V. Vallon, V. Čížek, A. Vovk, Z. Kapl, R. Cimbál, D. Hrda ad.

Dirigent: Vojtěch Spurný

Režie: Lubor Cukr

SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA

 


 

Lenka Smrčková – Pavel Khek: DEBURAU

Životní příběh nejslavnějšího mima s českými kořeny. Jean Gaspard Deburau, muž, který rozdával smích a štěstí, a sám zůstával smutným králem ticha.

Hrají: R. Madeja, S. Milková, M. Pachlová, M. Ligač, P. Prokeš, I. Theimer, O. Vízner, L. Stach, M. Kopčan ad.

Kapelník divadla Les Funambules: Jakub Šafr

Režie: Pavel Khek

MĚSTSKÉ DIVADLO MLADÁ BOLESLAV

 


 

Kristof Magnusson: KUTLOCH ANEB I MUŽI MAJÍ SVÉ DNY

Černá komedie plná ironie o těžkém údělu muže v současném světě. Doba, svět i vztahy jsou dnes v krizi. V krizi jsou však také muži! Přicházejí postupně o svá poslední výsadní práva a pozice neohrožených vládců vesmíru. Jedno z posledních míst mužského sebevědomí a sebeurčení se nachází v kotelně pod supermarketem, kde se každou sobotu schází čtyři stateční muži schovaní před svými shoppingujícími manželkami. Na pár hodin se stávají opět pravými chlapy a snaží se uhájit tento „ostrůvek svobody“.

Hrají: B. Klepl/M. Maděrič, K. Hádek/V. Jílek, M. Slaný/P. Bláha, F. Blažek/R. Štabrňák

Překlad: Iva Michňová

Režie: Jan Jirků

STUDIO DVA DIVADLO PRAHA