SKUPINA B

Lionel Goldstein: PAN HALPERN A PAN JOHNSON

Komorní hra o zvláštním přátelství dvou starých mužů. Pan Halpern pochoval svou ženu a u hrobu se seznamuje s jejím dávným přítelem panem Johnsonem. Oba starci se nad hrobem málem poperou, ale zvědavost jim nedá, a tak se vzájemně poznávají. Hra měla světovou premiéru v Londýně a svou poslední roli v životě si v ní zahrál Sir Laurence Olivier. V současnosti hru uvádí s velkým úspěchem divadla v USA, Francii a v Německu. Divadlo Ungelt ji uvádí v české premiéře.

Hrají: P. Kostka, F. Němec

Překlad: Pavel Dominik

Režie: Ladislav Smoček

DIVADLO UNGELT PRAHA

 


 

Zdeněk Jirotka – Martin Vačkář – Ondřej Havelka: SATURNIN

Saturnin Zdeňka Jirotky patří k nejoblíbenějším českým humoristickým románům. Okouzlující příhody pána a jeho bezmála geniálního sluhy situované do noblesní prvorepublikové atmosféry na českých scénách zdomácněly už dávno. Na jevišti Mahenova divadla tančí v rytmu swingu nejen Saturnin, ztvárněný nositelem Ceny Thálie za rok 2013 Martinem Siničákem, ale také teta Kateřina, Milouš, dědeček, slečna Terebová a ironický pozorovatel doktor Vlach. Pobaví přitom všechny generace.

Těšit se můžete na inteligentní humor i fantastickou odvahu vzít všednost útokem – třeba koblihami. Protože, jak řekl Zdeněk Jirotka: „Nejtrestuhodnější formou roztržitosti je, když se lidé zapomínají radovat ze života.“

Hrají: D. Hřebíček, M. Siničák, J. Štvrtecká, Š. Kaminský, Z. Dvořák, A. Nesvadbová, R. Nevěčný, M. Bumbálek. Živě hraje swingová kapela Melody Gentlemen.

Režie: Jakub Nvota

NÁRODNÍ DIVADLO BRNO

 


 

Josef Stelibský – Antonín Procházka: HLEDÁM DĚVČE NA BOOGIE WOOGIE

Revuální operetu napsal a uvedl hudební skladatel Josef Stelibský ve stylu hudebních komedií 30. let minulého století poprvé v roce 1946 pod názvem U Veselého kamzíka. Příběh sleduje osudy postav pana Myšky, majitele firmy na výrobu sýrů Bernardýn, jeho konkurentky – paní Dobrmanové, vyrábějící sýry Dobrman, a jejich rodinných příslušníků. Všichni jsou ubytovaní v hotelu U Veselého kamzíka, kde očekávají svatbu Marcely Myškové s Pavlem Zemanským, kterému se přezdívá „český Hilton“, jelikož vlastní řetězec hotelů. Marcele vybral ženicha její otec. Na rozdíl od otce není nevěsta z ženicha nadšená. Celý děj se komplikuje ve chvíli, kdy do hotelu přijíždí další Pavel Zemanský. Prvorepublikový příběh skladatel doprovodil šlágry, které dnes vnímáme jako osvěžující retro ve stylu Melody Makers Ondřeje Havelky.

Účinkují: Z. Mollíková/I. Plíhalová,V. Hlubková/L. Kordová j.h., J. Tolaš/R. Hartok j.h., M. Málková/L. Vítková, J. Bartoň j.h./L. Olma j.h. ad.

Dirigent: Miloslav Oswald, Tomáš Hanák

Režie: Dagmar Hlubková

MORAVSKÉ DIVADLO OLOMOUC

 


 

Milan Kopecký: DÁMY Z ANIANE

Marie a Ester. Dvě sestry, dva lidské příběhy z opačných pólů lidské existence. Zatímco Marie si přinesla do rodného domu nekončící proud svých příběhů ze všech pařížských lokálů – těch skutečných i smyšlených, Ester si žila svůj poklidný život venkovské učitelky. Malé Aniane je pro Marii trochu příliš těsné, a tak stačí pár poznámek na místním trhu, a zdejší pan děkan ztrácí svůj klid. Skupinka nezadaných mužů zralého věku začne sázet na nového manžela pro Marii…to všechno se děje za zdmi rodinného domu Marie a Ester. Ony ale mají jen samy sebe. Jen své vzpomínky, které se tak málo protínají. A čas se tak vleče.

Hrají: D. Kolářová, D. Syslová, J. Meduna, M. Stehlík/J. Čapka, L. Pernetová/M. Sejnová

Režie: Viktorie Čermáková

DIVADLO PALACE PRAHA

 


 

Wolfgang Amadeus Mozart: KOUZELNÁ FLÉTNA

Láska, pokora a trpělivost. Tři slova symbolizující tóninu Es dur, která je základní tóninou Kouzelné flétny. Tato slova jsou jakoby životní filozofií. Je těžké vyjádřit pocity či postoje k něčemu, co člověk považuje za božské nebo za Boží hlas promlouvající k člověku. Při poslechu této hudby si člověk musí uvědomit nekonečnost vesmíru a svoji malost. Dá se poslouchat se zavřenýma očima, o to intenzivněji s otevřenýma při jevištním ztvárnění. Nikdo neví, s jakými úmysly Mozart Kouzelnou flétnu psal. Co všechno nám do své hudby zašifroval.

Účinkují: J. Přibyl/D. Szendiuch, O. Koplík/P. Martínek, M. Kubečka j.h./V. Zápražný, J. Rousek/M. Vlček, E. Gazdíková/O. Jelínková, B. Sabella, L. Vítková ad.

Překlad: Radek Malý

Dirigent: Miloslav Oswald/Petr Šumník

Režie: Roman Vencl, Michaela Doleželová

MORAVSKÉ DIVADLO OLOMOUC

 


 

Neil Simon: BOSÉ NOHY V PARKU

Komedie o tom, jak důležité je procházet se bosýma nohama v parku, když chceme s tím druhým projít celým životem. Mladí novomanželé Corrie a Paul se po líbánkách vydávají na dlouhou trať každodenní manželské rutiny. Musí přežít první společnou noc v nezařízeném bytě, kde není ani postel a kam zatéká a fičí. Poté se setkají s podivínským sousedem a čeká je i společný večer s matkou Corrie. Po nedorozuměních a neshodách, ovlivněných i rozdílností povah, nakonec řeší, jak vůbec přežít vztah a život ve dvou.

Hrají: R. Hrušínský, V. Freimanová, A. Linhartová, R. Mácha

Překlad a režie: Kateřina Iváková

AGENTURA HARLEKÝN PRAHA