SKUPINA B

Jiří Hubač: STARÁ DOBRÁ KAPELA

Křehká a něžná romantická komedie o stáří, lásce, snech a síle přátelství, kterou proslavilo legendární televizní zpracování nazvané „Nezralé maliny“. Někdejší repetent Beďar svolá abiturientský večírek píseckého gymnázia po 50 letech. Vrcholem večírku má být koncert znovuobnovené studentské kapely, kterou kdysi vedl. Při zkouškách se po dlouhých letech setkávají také dva bývalí kamarádi na život a na smrt, jejichž přátelství rozbila láska k jedné spolužačce. Jak se blíží termín večírku a příjezd milované spolužačky, mění se zkoušky v bitevní pole obou soků v lásce.

Hrají: V. Postránecký, S. Skopal, Z. Maryška, R. Přibil, V. Helšus, J. Tesařová/Z. Herfortová, N. Konvalinková

Režie: Petr Hruška

DIVADLO PALACE PRAHA

 


 

Táňa Nálepková: MILOVAT K SMRTI

Malý muzikál o velké Edith Piaf.

Ve strhujícím příběhu sledujeme životní cestu Edith Piaf: zázračné uzdravení v dětství, zpívání na pařížských dvorech a uličkách, fantastické úspěchy v největších evropských divadlech, turné po USA, závislost na alkoholu, muže a ženy v jejím životě, nemoci, život plný lásky i samoty, v chudobě i přepychu. Edith Piaf byla vždy a za všech okolností pevně rozhodnuta žít naplno, zpívat naplno, milovat naplno… až k samotné smrti. V představení zazní patnáct nejslavnějších šansonů Edith Piaf.

Hraje a zpívá: S. Nálepková

Doprovod: Blue Angel Memory Band Jiřího Toufara

Režie: Jakub Maceček

 


 

Alain Reynaud Fourton: RUKOJMÍ BEZ RIZIKA

Francouzská komedie s kriminální příchutí.

Marc je ženami obdivovaný spisovatel, ale delší dobu již nemá o čem psát. Usoudí, že se nachází v bezvýchodné životní situaci a rozhodne se spáchat sebevraždu. Překvapí ho letitý přítel Luc, který se už také kdysi pokusil zabít, když ho opustila žena, a teď chce učinit totéž, protože se k němu vrátila. Sebevražedné plány jim překazí trojice prchajících amatérských lupičů s pytlem plným peněz. Vtrhnou do bytu, sebevrahy si vezmou za rukojmí a vyhrožují, že je zabijí. Přestože je to právě to, co si Marc s Lucem nejvíce přejí, při pohledu na plný pytel bankovek dostávají znovu chuť do života. Tvůrčí fantazie se Marcovi vrací právě včas. Lupičské trio potřebuje plán a za dveřmi je policie…

Hrají: V. Vydra, J. Šťastný/S. Skopal, J. Boušková/J. Malá, M. Zahálka/M. Davídek, L. Zahradnická/B. Šťastná, F. Skopal/M. Zahálka ml.

Překlad: Jiří Žák

Režie: Jan Novák

AGENTURA HARLEKÝN PRAHA

 


 

Julie Steinová – Sam Bobrick: SHELDON A JEHO MATKA PANÍ LEVINOVÁ

Komedie autorského tandemu Sama Bobricka a Julie Steinové je tvořena sérií dopisů, které si mezi sebou vyměňuje mladý básník a jeho panovačná matka. Oba se snaží pochopit jejich komplikovaný vztah. Nakonec však zjišťují, že k tomu, aby byli dokonale šťastni, nebudou od sebe nikdy dostatečně daleko. Inscenace zavede hrdiny i diváky mimo jiné do Tibetu, Severní Dakoty či Arizony.

Hrají: N. Konvalinková, J. Zadražil

Překlad: Alexander Jarie

Režie: Viktor Polesný

DIVADLO V ŘEZNICKÉ PRAHA

 


 

Rudolf Friml: ROSE MARIE

Slavná revuální opereta čerpající inspiraci ze zlaté horečky v předminulém století, která přivedla do Ameriky řadu emigrantů z Evropy. Příběh z prostředí rozhraní francouzské a anglické Kanady, v němž vystupují dobrodruzi, majitelka westernového saloonu i indiáni. S Rose Marie jsou spjaty evergreeny jako Indiánská píseň lásky, pochod zlatokopů, vstupní píseň Rose Marie se sborem a další.

Hrají a zpívají: E. Gazdíková/L. Vítková, O. Koplík/P. Martínek, R. Lesczynski/J. Suk, V. Zápražný/V. Bahník, J. Rousek/M. Vlček, M. Málková/Z. Mollíková ad.

Dirigent: Petr Šumník, Tomáš Hanák

Choreografie a režie: Gustav Skála

MORAVSKÉ DIVADLO OLOMOUC

 


 

Leoš Janáček: JEJÍ PASTORKYŇA

Slavná opera nejvýznamnějšího moravského skladatele Leoše Janáčka byla uvedena v roce 1904. Předlohou k libretu bylo realistické drama Gabriely Preissové, které vycházelo ze dvou skutečných událostí. Dva bratři milují jednu dívku a jeden z nich ji řízne ze žárlivosti do tváře a matka s nevlastní dcerou zabijí nemanželské novorozeně. Tyto příběhy autorka propojila, vraždu dítěte nechala jen na maceše a vytvořila strhující drama o různých podobách lásky, pýše, lidských vztazích a charakterech, tlaku společnosti na jedince, podivné morálce atd. Janáček geniálně podtrhnul psychologické pochody jednajících postav a zdůraznil jejich pravdivost pomocí nápěvků, které získával zapisováním lidské řeči. Krátkost a úsečnost hudebních myšlenek, jejich montáž a vrstvení vytvořilo originální styl hudebního jazyka, který Janáček míchal s dobovými tendencemi hudebního vývoje.

Osoby a obsazení: T. Kavecká/A. Vrábľová j.h., K. Jorda Kramolišová/I. Kaplová, M. P. Vojta j.h./ J. Rousek j.h., J. Nociar/D. Růžička, Š. Maršálová ad.

Choereografie: Jiří Kyselák j.h.

Sbormistr: Kremena Pešakova

Dirigent: Petr Šumník j.h.

Režie: Jana Pletichová Andělová

SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA

Festival Opera 2015 – Cena diváka za nejlepší inscenaci