Warren Adler: VÁLKA ROSEOVÝCH

Barbara a Jonathan Roseovi, dokonalí manželé, kteří jsou se svými dětmi ve svém dokonalém domě dokonale šťastni. Zdánlivě. Najednou jeden z nich zjistí, že by bylo krásné být sám a chce se rozvést… Za pomoci právníků se tak rozjíždí mašinérie rozvodového řízení, kdy však ani jeden z manželů nechce přijít o krásný dům. Vzájemně si likvidují osobní věci, zabíjejí domácí zvířata, připravují ty nejdrsnější naschvály, neustoupí ani o píď. Drama, a přesto komedie, i když zatraceně mrazivá! Její předlohou je americký román slavného Warrena Adlera. Podle něj také Danny DeVito natočil neméně slavný stejnojmenný film, v hlavních rolích s Kathleen Turner a Michaelem Douglasem.

Hrají: Michal Dlouhý, Kateřina Lojdová, Roman Štabrňák, Lukáš Král, Petr Florián ad.

Překlad a režie: Ondřej Sokol

DIVADLO A. DVOŘÁKA PŘÍBRAM

 


 

Arnošt Goldflam: DÁMSKÁ ŠATNA

Skrze setkání a rozhovory v divadelní šatně dává komedie nahlédnout do osudů čtyř hereček. Do života Marie právě vstupuje nový muž, prožívá počáteční okouzlení i následné rozčarování. Trudu s malou dcerou zase již po několikáté opouští manžel. Mladičká Klára přirozeně touží po roli, divadelním růstu i úspěchu. Nejstarší Líza řeší v obecnější rovině smysluplnost hereckého poslání. Ve čtyřech generačních rovinách lze paralelně sledovat často provázané osobní i profesní události.Dámská šatna vybízí diváky, aby si představení užili a odcházeli dobře naladěni. Umění všech čtyř představitelek k tomu dává dost důvodů, stejně jako hra samotná.

Hrají: Daniela Kolářová, Dana Batulková, Evellyn Pacoláková, Petra Tenorová

Režie: Arnošt Goldflam

AGENTURA HARLEKÝN PRAHA

 


 

René Levínský: DOTKNI SE VESMÍRU A POKRAČUJ

komedie o cestě z vrcholu až na samé dno a pak zas dál                   

Bohumil Plánovský, vedoucí skupiny Biochemie a molekulární biologie Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, dosáhl na metu nejvyšší – podařilo se mu objevit mechanismus vzniku nového druhu, a tedy podstatu evoluce. Při této příležitosti napadne jeho dávného přítele Adama Šmída, že bude genom sekvencovanýPlánovským analyzovat ze svého pohledu, z perspektivy matematického lingvisty. Budeme-li genom chápat jen jako posloupnost dvaceti písmen, které kódují jednotlivé aminokyseliny, není náhodou v genomu zašifrován nějaký vzkaz od bytosti či bytostí, které nás stvořily? Pokud jsme tedy byli stvořeni, samozřejmě.Otázky, které hra klade, jsou vlastně docela staré. Můžeme (a smíme) lidský genom modifikovat a stvořit „nového lepšího člověka“? Kdo je vyvolen, aby vyzval lidstvo na novou cestu? Hra o světě vědy i pavědy, spolku Sisyfos, o cestě z vrcholu až na samé dno a pak zas dál vznikla v tiché úctě k podivuhodné životní cestě IljyRipse.

Hrají: Alena Antalová, Petr Štěpán, Igor Ondříček, Katarína Mikulová/Svetlana Janotová, Viktor Skála, Ivana Vaňková, Miloslav Čížek, Rostislav Gajdoš, Aleš Slanina, Jan Mazák ad.

Režie: Hana Burešová

MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO

Cena odborné poroty GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích 2017

Petr Štěpán – Nejlepší mužský herecký výkon festivalu

Hana Burešová – Cena za nejlepší režii

 


 

Henrik Ibsen: NORA (DOMEČEK PRO PANENKY)

I bezelstné hrdinky mívají svá tajemství …
Manželství Nory a TorvaldaHelmerových se zdá být vzorově šťastné. On dělá kariéru a ona je tou nejroztomilejší oddanou manželkou, jakou si ctižádostivý muž může přát. Leč v nedávné minulosti se Nora v zájmu svého manžela dopustila drobného podvodu. A teď je v pasti vyděrače…. Slavná Ibsenova hra, která byla ve své době naprosto skandální, je dnes kupodivu stále aktuální. Závěrečné rozhodnutí ženy Nory působilo tehdy nemravně emancipovaně a autorův ironický nadhled se v současnosti týká nejen tohoto rozhodnutí, ale už i samotné panenky Nory.

Hrají: Tereza Dočkalová, Jan Teplý, Jan Hušek, Kateřina Holánová, Radek Valenta, Hana Seidlová ad.

Režie: Jan Nebeský

DIVADLO POD PALMOVKOU PRAHA

Jan Nebeský–Cena Divadelních novin režii 2016–2017

Tereza Dočkalová– 2017 za mimořádný jevištní výkon

 


 

Fabrice Roger-Lacan: CRAVATE CLUB

Architekty Bernarda a Adriena spojuje pevný přátelský vztah. Jsou partneři firmy, které se dobře daří. Jaký kolotoč neuvěřitelných situací se však může roztočit ve chvíli, kdy jeden z nich z podivuhodných důvodů nemůže přijít na oslavu kulatých narozenin toho druhého? Báječná jízda. Rychlá, zábavná, nebezpečná.

Hrají: Martin Pechlát a Miroslav Etzler

Režie: Zdeněk Dušek

DIVADELNÍ SPOLEČNOST DUEL PRAHA

 


 

Tom Stoppard – Marc Norman – LeeHall: ZAMILOVANÝ SHAKESPEARE

Fiktivní příběh vypráví o jednom z nejslavnějších dramatiků všech dob, Williamu Shakespearovi, kterému se nedaří psaní hry na objednávku. Nečekaná láska k Lady Viole vyvolá gejzír inspirace a navzdory všem překážkám i časové tísni vzniká nesmrtelné dílo Romeo a Julie. Viola je nejen půvabná, ale i kurážná – její nadšení pro divadlo ji přiměje ucházet se o roli Romea a zkoušet ji v mužském přestrojení, a to v době, kdy všechny ženské postavy hrávali výhradně muži.

Předlohou k divadelní hře Zamilovaný Shakespeare (Shakespeare in Love) byl Oscary ověnčený film natočený podle výtečného scénáře Toma Stopparda a Marca Normana. Děj je z větší části smyšlen, přesto je založen na osudech reálných dramatiků, herců i divadelních producentů, nechybí ani královna Alžběta II.

Hrají: Josef Láska, Jana Ondrušková, Josef Pejchal, Petr Dohnal, Jindra Janoušková, Tomáš Lněnička, Jiří Kalužný, Zdeněk Rumpík, Ladislav Špiner ad.

Režie: Petr Novotný

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE