DIVADLO POD PALMOVKOU V MĚSTSKÉM DIVADLE V PROSTĚJOVĚ

Pražské Divadlo pod Palmovkou získalo v roce 2018 v Ceně divadelních kritiků – Svět a divadlo ocenění Divadlo roku.  Vytvořilo i nejlepší loňskou inscenaci, a to Shakespearovu hru Něco za něco.

Do Prostějova zavítá v této sezóně hned dvakrát. Ve čtvrtek 12. prosince 2019 budou moci diváci vidět představení Tomáše Dianišky PUSŤTE DONNU K MATURITĚ! Láska, sex a něžnosti na 90210 způsobů.

Nekompromisní ponor do devadesátek, do období, kdy všechny otázky dokázalo zodpovědět Bravíčko. Kdy všichni toužili chodit na WestBeverlyHigh. Kdy jsme trsali na SpiceGirls. Láska, sex a něžnosti na 90210 způsobů…V režii F. X. Kalby oblíbené Studio PALM OFF přináší epizodu z vašeho dospívání.

Do rolí Brandona, Kelly, Dylana, Donny a dalších ze známé partičky se převtělí Vendula Fialová, Jan Hušek, Tereza Dočkalová, Robert Mikluš, Tomáš Dianiška, Erika Stárková ad.

Inscenace byla nominována na Cenu kritiky za nejlepší prvně uváděnou českou hru v roce 2018.

Inscenace Henrika Ibsena NORA (DOMEČEK PRO PANENKY) I bezelstné hrdinky mívají svá tajemství
přinesla Cenu Divadelních novin Janu Nebeskému za režii 2016 – 2017 a Tereze Dočkalové Cenu Thálie 2017 za mimořádný jevištní výkon.

Slavná Ibsenova hra, která byla ve své době naprosto skandální, je dnes kupodivu stále aktuální. Závěrečné rozhodnutí ženy Nory působilo tehdy nemravně emancipovaně a autorův ironický nadhled se v současnosti týká nejen tohoto rozhodnutí, ale už i samotné panenky Nory.

Výjimečné představení mohou diváci zažít v úterý 14. ledna 2020.

Vstupenky jsou v prodeji v pokladně Městského divadla.

Obnova Národního domu 2019

Rozsáhlé opravy Národního domu jsou zřetelné na první pohled navenek, zejména natřená okna, nová fasáda s restaurovanými sgrafity, opravené všechny kamenné a kovové prvky, nová střecha, opravená zahrádka Národního domu. Dovnitř zatím tolik vidět není, ale se začátkem nové sezóny se diváci mohou těšit na nové koberce, novou oponu a nové čalounění v divadelním sále. Divadlo i spolková část jsou vymalovány, speciální technologií se čistí žulové schody, byly opraveny dlažby na podestách v přízemí divadelního schodiště a ve vstupu do spolkové části. V suterénu budovy byly provedeny rozsáhlé sanační práce z důvodů vlhkosti, je zde nová elektroinstalace a nové osvětlení. Probíhá oprava zastaralé elektronické požární signalizace, budova musela být na některých místech doslova provrtána. Rekonstruuje se bufet u přednáškového sálu. Největším překvapením po otevření divadla bude bezesporu vitráž v divadelním sále. Po 77 letech byl obnoven otvor nad balkonem a do původního zachovalého rámu byla vsazena vitráž, jejíž návrh vyšel z dobových fotografií a dochovaných vitráží Jana Kotěry. Rozsáhlé stavební práce proběhly nad vchodem a vestibulem – jsou opraveny všechna kovové konstrukce a skleněné prvky. Navíc byl také ve stropě vestibulu obnoven otvor na vitráž, která tam zatím osazena není. Po přechodnou dobu bude do vestibulu pronikat denní světlo mléčnými skly a vytvářet tak v tomto prostoru zcela jinou atmosféru, než na kterou jsme byli zvyklí.

Velmi náročné práce probíhají na divadelní věži. Restaurování klempířských prvků ve veliké výšce je třeba koordinovat s opravou střešní krytiny. Také uvnitř divadelní věže se pracuje – musí se nově vybudovat sádrokartonový podhled, který zajistí tepelnou izolaci. Celý vnitřek věže se vymaluje, nátěr prken jeviště bude poslední tečkou.

Takhle napsáno ve dvou odstavcích to vypadá velmi jednoduše, ale realita je složitější. Spousta prachu, hluku, různých bariér a lešení na každém kroku, často není ani kudy vstoupit do budovy. Občas přijde přívalový déšť a nečekaně zateče i do nově vymalovaných místností. Musíme být v pohotovosti sedm dní v týdnu, práce neustávají ani o víkendech. Zaparkovat u Národního domu není možné, brzy ráno přijíždějí řemeslníci, přiváží se materiál, občas musí přijet na pomoc i jeřáb. Desítky rukou, stovky a tisíce hodin práce. Denně žasneme, co všechno šikovné hlavy a ruce dokážou. Na konci toho všeho bude upřímné a obdivné „děkujeme“.

Vážení a milí diváci,

Národní dům pro vás určitě otevřeme a pozveme vás na prohlídku. Můžete se přijít podívat v rámci Noci divadel v sobotu 16. listopadu.

Jana Maršálková, ředitelka divadla

 

HERCEM SEZÓNY V MĚSTSKÉM DIVADLE JE MICHAL DLOUHÝ

Městské divadlo v Prostějově zahajuje divadelní sezónu dne 1. října 2019 černou komedií Divadla A. Dvořáka v Příbrami Válka Roseových. V hlavní roli se spolu s Kateřinou Lojdovou představí jeden z nejúspěšnějších a nejoblíbenějších filmových, televizních a dabingových herců Michal Dlouhý.

Tento charismatický herec se v Prostějově v sezóně 2019-2020 objeví ještě třikrát, neboť bude hlavní osobností cyklu Troják. Michal Dlouhý po absolvování pražské konzervatoře působil v souboru pražského Činoherního klubu, tam zaujal hlavně svými výkony v klasice (Zkrocení zlé ženy, Lakomec, Hedda Gablerová), v současné době hraje ve Švandově divadle jako stálý host. Několikrát také vystupoval na Letních shakespearovských slavnostech (Macbeth, Zkrocení zlé ženy). V Prostějově ho diváci mohli vidět v inscenacích Kdo je tady ředitel?, Cry Baby Cry, Listopad a Chvála bláznovství, kde se na jevišti setkal v hereckém koncertu s bratrem Vladimírem.

Osobitý herecký rejstřík Michala Dlouhého bude moci prostějovské publikum obdivovat v inscenacích TEĎ NE! ANEB NA TOHLE TEĎ NENÍ TA PRAVÁ CHVÍLE, SCÉNY Z MANŽELSKÉHO ŽIVOTA a VÍM, ŽE VÍŠ, ŽE VÍM.

Teď ne! Aneb na tohle teď není ta pravá chvíle je komedie o muži, v jehož životě nic není takové, jak se zdá. Miluje svou ženu? Nebo ji podvádí? Daří se jeho firmě? Anebo naopak? A co teprve, když se během jediné noci všechny pochybnosti potkají na jednom místě, v jednom bytě.

Adaptace slavného filmu Ingmara Bergmana Scény z manželského života popisuje jeden z nejupřímnějších milostných příběhů v dějinách umělecké tvorby. Předvádí všechny polohy milostného vztahu, od okouzlení až po milostnou rvačku. Vyjadřuje však také naději, že ti, co spolu prožili život, jsou svázáni něžným poutem a jeden pro druhého se nikdy nemohou stát cizinci.

Lehká komedie závažného obsahu Vím, že víš, že vím je divadelní podobou úspěšného filmu. Na počátku je pouhý omyl. Soukromý detektiv si splete sledovanou osobu a místo manželky prominentního politika začne sledovat úplně obyčejnou rodinu. Co se skrývá pod pokličkou zdánlivě všedních dní všedního manželského páru středních let? Mnoho všelijakých drobných tajemství, která vedou k nedorozumění a vzájemného odcizení. Co se stane, když člověk začne na svůj život pohlížet očima těch druhých?

Prodej na nejbližší říjnová představení zařazená do předplatitelských skupin bude zahájen po ukončení prodeje předplatného v pondělí 9. září 2019. Prodej oblíbeného Trojáku začne v úterý 15. října 2019. Nyní jsou v prodeji představení mimo předplatné např. Koncert Ewy Farny – Málo se známe Tour 2019, pořad Robert Fulghum je opravář osudů! za přítomnosti slavného spisovatele nebo oceněné představení brněnského HaDivadla Vyhnání Gerty Schnirch, které je zařazeno v rámci připomenutí vzniku tohoto souboru v Prostějově.

(hašpry)

 

Nová divadelní sezóna 

Městské divadlo v Prostějově v nové sezóně 2019 – 2020 opět nabídne nevšední divadelní zážitky. Diváci se mohou těšit na inscenace o zradě, lásce a přátelství. Výborné klasické, konverzační, situační, romantické či mrazivé komedie, hry ověnčené cenami nebo  dramatické, napínavé, detektivní příběhy.

Hostovat přijedou pražská divadla – Divadlo v Dlouhé, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo Ungelt, Divadlo Na Jezerce, Divadlo Na Fidlovačce, Dejvické divadlo, ale nebudou chybět ani oblastní divadelní soubory z Pardubic, Hradce Králové, Brna a Olomouce.

Připravená sezóna bude lákat i na výrazné herecké osobnosti – Danielu Kolářovou, Svatopluka Skopala, Hanu Maciuchovou, Martina Písaříka, Patrika Děrgela, Eriku Stárkovou, Michala Isteníka a další. Cyklus TROJÁK vybral pro své příznivce charismatického Michala Dlouhého. Potěšitelná je i pestrá nabídka ABONENTNÍCH KONCERTŮ, na nichž se představí významní sólisté i hudební soubory.

Divadlo nezarmoutí ani vyznavače projektu scénického čtení LiStOVáNí.cz., které opět v sedmi pořadech zprostředkuje sedm bestsellerů našich i světových literárních tvůrců.

Předplatné ČTYŘLÍSTEK, které je určeno nejmenším divákům a jejich doprovodu, nabídne čtyři víkendová představení.

Programová brožura na sezónu 2019 – 2020 tradičně zmiňuje také podzimní divadelní přehlídku APLAUS, kterou prostějovské divadlo pořádá ve spolupráci s marketingovou společností TK PLUS. V pátek 15. listopadu oslaví HaDivadlo Brno 45. výročí vzniku souboru v Prostějově uvedením inscenace Vyhnání Gerty Snirch a v sobotu 16. listopadu se prostějovské divadlo opět připojí k mezinárodnímu projektu NOC DIVADEL.

Prodej nového abonmá pro čtyři divadelní skupiny, cyklus abonentních koncertů, pohádkové předplatné pro děti a rodiče a předplatné cyklu LiStOVáNí byl zahájen v divadelní pokladně v pondělí 17. června a skončil v sobotu 29. června. „V tomto období rezervujeme místa současným 1871 předplatitelům,“ informovala ředitelka Maršálková. Prodej bude pokračovat od 12. srpna do 5. září, v této době již budou uvolněná místa k dispozici všem zájemcům. Všechny údaje je možné vyhledat také na webu: www.divadloprostejov.cz.

 

Divadelní Čtyřlístek

Městské divadlo v Prostějově nabízí i v sezóně 2019 – 2020 pohádkové předplatné pro děti a rodiče ČTYŘLÍSTEK, který v příští sezóně vytvoří čtyři moravská divadla.

Šťavnatý čtyřlístek pohádkových sobot a nedělí zahájí Divadlo Šumperk, které přiveze pohádku se známými a oblíbenými postavami českých pohádek O HONZOVI A ZAKLETÉ PRINCEZNĚ. Honza se vydá s udicí k rybníku a místo ryby uloví zakletou princeznu. Aby ji dostal ze spárů zlého černokněžníka, musí třikrát přespat na strašidelném hradě a přemoci zlé obry. A jak už to v pohádkách bývá, aby si princeznu zasloužil, musí trošku přemoci i sám sebe.

Druhým lístkem ve Čtyřlístku bude dramatizace oblíbené dětské knížky spisovatele a přírodovědce Josefa Koláře KOCOUREK MODROOČKO Divadla loutek Ostrava. Na začátku je to roztomilé kotě, které si po vypuštění z mateřského pelíšku zvědavě a někdy trošku nemotorně osahává svět a hledá v něm své místo.

Třetí pohádkou pro štěstí je pohádková groteska o stáří, policii, vesmíru, sněhu a radosti ze života s názvem POHÁDKA O NEVYŘÁDĚNÉM DĚDEČKOVI Národního divadla Brno. Proč by si dědečkové nemohli taky zařádit? Copak jsou lumpárny jenom pro děti? Potíž je ale v tom, že svět se rychle mění a co bylo možné včera, to vás dnes může přivést do pěkné šlamastyky.

A nabídku pohádek ještě doplní pohádkový muzikál ANIČKA A BYLINKOVÉ KOUZLO Slováckého divadla Uherské Hradiště. Původní veršovaný muzikál vtipně seznamuje s kouzelnou mocí bylinek diváky napříč generacemi a za použití písniček rozličných hudebních žánrů.

Předplatné Čtyřlístku lze získat v pokladně Městského divadla až do 5. září 2019.