Tiskové zprávy

Ředitelé položili dušičkové věnce na hrob prostějovských mecenášů Vojáčkových

Položením dušičkových věnců uctili ve středu 1. listopadu ředitelka Městského divadla v Prostějově Jana Maršálková a ředitel společnosti Národní dům Jan Páleník památku mecenášů Národního domu v Prostějově manželů Karla a Karly Vojáčkových. Naplnili tak přání Karly Vojáčkové formulované v její poslední vůli: „Na udržování pomníku a hrobu mého manžela Karla Vojáčka odkazuji 2000 K, slovy dva tisíce korun. Fond tento má spravovati obecní rada města Prostějova, a když by nebylo celých úroků z něho v některém roku k tomuto účelu potřebí, mají se upotřebiti pro stravovací fond v městském chudobinci. Na „Dušičky“ budiž však každý rok věnec na hrob položen“.

„Poslední vůle Karly Vojáčkové visí ve zkušebně pěveckých sborů a máme ji tak pořád na očích. Na stuhy jsme nechali napsat, že na Vojáčkovy myslíme s úctou a poděkováním. Určitě by měli radost, že Národní dům slaví 110 let v takové kondici,“ prohlásila ředitelka divadla Jana Maršálková.

Manželé Karla a Karel Vojáčkovi, prostějovský lékárník a starosta a významná mecenáška, odkázali ve svých závětích na zbudování českého divadla v Prostějově dohromady 170 tisíc korun. Tato částka se stala rozhodujícím impulsem pro stavbu Národního domu.

Dnešní národní kulturní památka Národní dům byla slavnostně otevřena 31. listopadu a 1. prosince 1907. Již 110 let plní Národní dům sen generací českých vlastenců a spoluvytváří společenské i kulturní dějiny města.

(eze)

 

Pejprbój a Sólo: fantazie, smích i pláč bez jediného slova

Mim Radim Vizváry ozdobou programu k 110. výročí Národního domu

Dvě pantomimická představení SÓLO a PEJPRBÓJ ozdobí celodenní program k 110. výročí otevření Národního domu, který na sobotu 2. prosince 2017 připravilo Městské divadlo v Prostějově. Jediným účinkujícím obou pozoruhodných inscenací bude Radim Vizváry – držitel Ceny Thálie 2016 v oboru pantomima.

Vyprodaná vystoupení po celé republice odměňuje publikum nekončícími aplausy vestoje. Radim Vizváry vrátil pantomimu do povědomí lidí. Naplnil tak myšlenku svého učitele a vzoru Borise Hybnera: „Pantomima je jako řeka Punkva. Vždy se na nějakou chvíli ztratí, aby se po čase vynořila v celé své kráse“.

V 11 hodin se v komorním prostoru na jevišti za oponou uskuteční představení PEJPRBÓJ pro malé diváky a jejich doprovod. V příběhu ožívá obyčejný každodenní předmět – papír. Role papíru. Vypravěč papír zkoumá a objevuje příběhy, které vypráví. Potká se s maličkým papírovým chlapcem Pejprbójem, který se stane jeho průvodcem v papírovém světě plném fantaskních výjevů.

V 18 hodin je v divadelním sále na programu Vizváryho slavné představení SÓLO, které nejčastěji hraje v pražském Švandově divadle. „Sólo je pantomima s prvky jiných žánrů. Pohybuji se v žánrech od klasické pantomimy, grotesky, klaunérie až po pantomimu s prvky japonského tance butó,“ řekl k představení jeho tvůrce, který ve svém pojetí pantomimy spojuje pohybovou virtuozitu s herectvím.

„Vizváry je bezpochyby největší osobnost soudobého mimického divadla, která obsáhne jak jeho současnost, tak i jeho klasický obraz,“ napsala o Vizvárym v Tanečních aktualitách Ladislava Petišková.

„Hostit na prknech prostějovského divadla pantomimu je velký svátek. Tato všem srozumitelná disciplína je totiž nesmírně obtížná a umělec se pro ni musí narodit. S Radimem Vizvárym se můžete smát i brečet bez jediného slova,“ uvedla ředitelka Městského divadla v Prostějově Jana Maršálková a dodala: „ Věřím, že si prostějovští diváci nenechají ujít příležitost k setkání s mimem, který kromě sólových představení spolupracuje s Národním divadlem v Praze, je ředitelem mezinárodního festivalu MIME FEST a své umění představil v mnoha zemích Evropy, v USA, Asii a Africe.

Vstupenky na obě představení jsou v prodeji od konce října, lze je zakoupit také v on-line prodeji.

(eze)

 

 

Hvězda operního nebe Magdalena Kožená zazpívá Národnímu domu swing

Světově proslulá mezzosopranistka Magdalena Kožená vystoupí společně s Melody Makers Ondřeje Havelky na koncertě, který 30. listopadu 2017 v 19 hodin pořádá Městské divadlo v Prostějově u příležitosti 110. výročí otevření Národního domu.

„Jsme velmi potěšeni, že se nám k významnému výročí Kotěrova Národního domu podařilo získat program s tak hvězdným hostem,“ uvedla ředitelka Městského divadla v Prostějově Jana Maršálková s tím, že Magdalena Kožená je pravidelným hostem předních světových operních i koncertních podií. Její recitály zazněly v Londýně, Paříži, Bruselu, Berlíně, Amsterdamu, Vídni, Hamburgu, Lisabonu, Praze, Kodani, Tokiu, San Francisku či newyorských Alice Tully Hall a Carnegie Hall. Koncertovala také v Mnichově, Salcburku, Lucernu, na festivalech v Baden-Badenu, Schwarzenberg Schubertiade, v Aldeburghu, Edinburghu ad. Je rovněž vyhledávanou operní pěvkyní, které aplaudují přední operní domy celého světa, newyorskou Metropolitní operu či londýnskou Covent Garden nevyjímaje.

 „Dostala jsem v rámci svých rezidencí volnou ruku a mohla si zvolit umělce, s nimiž budu vystupovat, a vybrat hudbu, kterou publiku nabídneme,“ vysvětlila mezzosopranistka Magdalena Kožená, jak se zrodil v její kariéře naprosto výjimečný projekt, při němž bude zpívat swing 20. a 30. let. Společně s Ondřejem Havelkou a jeho špičkovým swingovým bandem Melody Makers se představí v programu složeném z písní Colea Alberta Portera v aranžmá virtuózního trumpetisty Juraje Bartoše.

 „Povzbudilo mě, když jsem slyšela, že zpěvačka Frederica von Stade, kterou obzvlášť obdivuji, nahrává album se skladbami Colea Portera; zpívá jeho písně stejným způsobem jako klasiku, což mi připadá jako příjemný přístup. Takže se nebudu pokoušet znít jako jazzová zpěvačka; místo toho bych ráda ty písně zazpívala prostě tak, jak normálně zpívám. Samozřejmě s každým novým stylem je třeba se něco naučit. S bandem pracuji například na swingových rytmech, jak jsou zapsány v taktech. Hlavní myšlenkou je ale představit tuto hudbu tak, jak ji cítím já,“ nastínila Magdalena Kožená svou motivaci k originálnímu koncertu.

„Melody Makers mají v Prostějově početné příznivce, kteří se nedočkavě ptají po každém dalším koncertu. Věřím, že i pro ně bude toto neobvyklé hudební spojení výjimečným a nezapomenutelným zážitkem,“ prohlásila ředitelka Jana Maršálková.

Vstupenky na listopadový slavnostní koncert jsou již vyprodány.

(eze)