tkplus Tři divadelní ozdoby přinese v říjnu

přehlídka Aplaus 2015

 

Jiřině Bohdalové, Emílii Vášáryové, Miroslavu Donutilovi, Milanu Lasicovi, Milanu Kňažkovi, Martinu Donutilovi, Ivaně Hloužkové,  Radku Holubovi, Petru Vackovi a mnoha dalším umělcům budou v Prostějově v říjnu tleskat návštěvníci osmého ročníku divadelní přehlídky Aplaus 2015. Pozvání spolupořadatelů z marketinkové společnosti TK PLUS a Městského divadla v Prostějově přijala tentokrát divadla z Prahy, Brna i Bratislavy.

První ozdobou bude v pondělí 5. října úspěšná francouzská komedie Život na trikrát bratislavského Štúdia L+S. Současná autorka Yasmina Reza vytváří vtipnými charaktery postav prostor pro skvělé herecké výkony, které předvedou Milan Lasica, Emília Vašáryová, Milan Kňažko a Marta Sládečková. „Jsou to osobnosti, které s charismatem a bravurou sobě vlastní přetaví banální situace v zážitek, ve kterém nechybí ironie, humor ani mrazení v zádech,“ prohlásila ředitelka Městského divadla Jana Maršálková.

Druhá ozdoba Aplausu 2015 má jméno Amadeus a v barvitém nastudování přední brněnské scény Divadlo Husa na provázku ji diváci zhlédnou v pátek 16. října.

„Na jevišti se prolnou rozdílné světy dvou historických osobností Salieriho a Mozarta ve hře Petera Schaffera. Představení je inspirované filmovým dílem Miloše Formana a umocněné setkáním Miroslava Donutila a syna Martina Donutila. Mozaiku jmen doplňuje režisér Vladimír Morávek, jedna z nejvýraznějších osobností soudobé české režie,“ upozornila Jana Maršálková na devizy brněnského Amadea. Šéf TK PLUS Miroslav Černošek zdůraznil, že tvůrci spektákl dedikovali Miloši Formanovi, jenž divadelníkům umožnil pracovat s motivy Oscarového filmu. Za zmínku stojí určitě také okolnost, že rolí Salieriho

se Miroslav Donutil po čtvrtstoletí vrátil na svá „rodná divadelní prkna“.

Ozdobou třetí je pak představení Generálka Divadla na Jezerce Praha, která je na programu v úterý 20. října. „Prostořeká Josefína a stárnoucí císař Napoleon nenabízejí jen nevázanou legraci a herecký koncert, ale v pravý čas i chvilku k přemýšlení a poznání,“ charakterizovala ředitelka divadla hru Jiřího Hubače,

jež ani časem neztratila nic na své působivosti a nadčasovosti. Jiřina Bohdalová, která Josefinu ztvárnila opětovně po třiceti letech, se vyznala: „Josefína je moje stará láska. Je to krásná role, psaná mistrným krejčím.“ Slovy chvály nešetří ani recenzenti: „…Jiřiny Bohdalové je plné jeviště…vulkán temperamentu…nespoutaná energie…gejzíry gagů a žertíků… klobouk dolů, paní Bohdalová…“.

Nedílnou součástí Aplausu je divácká anketa, která umožňuje publiku vyjádřit prostřednictvím hlasovacích lístků spokojenost se zhlédnutými představeními. Před rokem se z 385 vítězných hlasů radovalo Divadlo Bez zábradlí Praha, které v Prostějově odehrálo hru Jistě, pane premiére! s Karlem Heřmánkem v hlavní roli.

Loňská představení Tančírna, Ani za milión! a Jistě, pane premiére! připomene výstava fotografií Františka Poláčka v divadelním foyer.

Plakát, pozvánku, pamětní list i tradiční aplausovské vstupenky vytvořil stejně jako v minulých letech přední český grafik akademický malíř prof. Boris Jirků.

Část výtěžku z Aplausu připadne opět studentskému Divadlu Point při Gymnáziu Jiřího Wolkera. Ani letos nemá šéf TK Černošek důvod měnit něco na svém dřívějším prohlášení: „Podporujeme projekty, které si to zaslouží.“ Divadlo Point, které slaví deset let existence, nastudovalo již téměř tři desítky inscenací a působí jako magnet zejména na mladé obdivovatele múzy Thálie.

(eze)

 

pondělí 5. října 2014 v 19 hodin

Yasmina Reza:

ŽIVOT NA TRIKRÁT

Štúdio L+S Bratislava

Stále to samé, ale pokaždé trochu jinak. Tato neobyčejná „hra“ fenomenální dramatičky Yasminy Rezy se stala ve Francii komedií roku. Už první, celkem obyčejná věta, zapůsobí jako rozbuška,

a to i na divákovu bránici. A to se přitom ještě nic neděje. Kdesi za scénou je dítě, které nechce usnout, na jevišti jsou nervózní staří manželé …

Kumšt díky svému humoru exploduje jako ohňostroj a pestrobarevným světlem ozařuje člověka i jeho problémy z nečekaných úhlů.

hrají:  M. Lasica, E. Vášáryová, M. Kňažko, M. Sládečková

překlad: Valér Mikula

režie: Martin Porubjak

120 minut

 

 

pátek 16. října 2015 v 19 hodin

Peter Schaffer:

AMADEUS (TJ. MILOVANÝ BOHEM)

HOMMAGE À MILOŠ FORMAN

Divadlo Husa na provázku Brno

Jsme schopni snést světlo – když příliš vehementně začne nám svítit do očí?

Amadeus. Chová se jako z řetězu utržený výrostek a skládá geniální hudbu. Antonio. Prohlašuje se za patrona všech průměrných a jeho frustrace ho dožene k zločinu. Do toho zní pořád dokola Requiem a cosi nadpozemského vznáší se vzduchem. Brečet se chce jednomu, kát se a tu a tam i modlit – není už nicméně ke komu. Salieri Boha umlčel…

Divadlo Husa na Provázku inscenaci dedikovalo Miloši Formanovi, který tvůrcům umožnil pracovat s motivy jeho filmu.

hrají: M. Donutil, M. Matoušková, M. Donutil, S. Zmrzlá, J. Kolařík/R. Mikluš, Zatloukal/P. Oslzlý, N. Maláčová, I. Hloužková, ad.

úprava a režie: Vladimír Morávek s využitím překladu Martina Hilského

150 minut

 

 

úterý 20. října 2015 v 19 hodin

Jiří Hubač:

GENERÁLKA

Divadlo Na Jezerce Praha

Známá česká komedie o tom, že odvážná Korsičanka dokáže často víc než proslulí generálové, což musí potvrdit i sám císař Napoleon. Prostořeká Josefina a stárnoucí císař nenabízejí jen nevázanou legraci a herecký koncert, ale v pravý čas také chvilku k přemýšlení a poznání.

hrají: J. Bohdalová, R. Holub, P. Vacek, Z. Hruška, M. Sitta, Z. Maryška/P. Pelzer

režie: Radek Balaš

130 minutLayout 1